Tarihi Yerler

Tarihi Yerler

Olimpos'dan yürüyerek yarım saatte saklı cennet Çıralı'ya ulaşıyorsunuz.Yerli halkın "Yanartaş" dedikleri bu dağda binlerce yıldır hiç sönmeden yanan alevler yükselir gökyüzüne.

Olimpos

Olimpos I.Ö. II. Yüzyılda kurulmuş bir liman kentidir. I.S. XV. Yüzyıla kadar varlığını korumuştur. Antik kent eşsiz güzellikteki bir vadinin iki yakasındadır Vadi ve kentin denize ulaştığı yerde kumsal çok güzel bir plaj oluşturur.

 

Yanartaş

Olimpos'dan yürüyerek yarım saatte saklı cennet Çıralı'ya ulaşıyorsunuz. Ünlü Bellerophontes efsanesi burada geçmiştir. Yerli halkın "Yanartaş" dedikleri bu dağda doğal gaz sızıntısının oluşturduğu ve binlerce yıldır hiç sönmeden yanan alevler yükselir gökyüzüne.

 Phaselis

Antalya - Kumluca karayolunun 57. km.'sinden güneye dönüldüğünde yaklaşık 1 km sonra Phaselis'e ulaşılır. Kent I.Ö. VII. Yüzyılda Rodos'lular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Likya'nın doğu Kıyısının en önemli liman özelliğini korumuştur. Phaselis'in 3 limanı vardır. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı. Bunlardan en önemlisi güneydekidir. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhdeşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Kapısı bulunur. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkanlar vardır. Yakınında hemen Hamamlar bulunur. Agora ve Tiyatro gibi yapıları bulacaksıniz.

Myra

Myra eski çağ Likya'sının en önemli 6 kentinden birisi olup kuruluşu I.Ö.V. Yüzyıla kadar uznır. Eskiden bir kıyı kenti iken Demre çayının getirdiği alüvyonlarla günümüzde denizden içeride kalmıştır. I.S.IX yüzyılda Arap akınları sonucu terkedilmiştir. Kaya Mezarları, Tiyatro ve St. Nicolas Kilisesi varlığını günümüze değin sürdürebilmiş yapılardan bazılarıdır.

I.S. 245 Yılında Fethiye yakınlarında Patara kentinde doğan St. Nicholas (Aziz Nikola, Santa Claus, Heiliger Nikolaus) ölümü olan I.S. 326 yılında değin Anadolu'da yaşamış bir azizdir.

Hava Durumu

Weather data OK.
Antalya
12 °C
Biz büyük bir aileyiz ve sizide aramızda görmekten mutluluk duyarız.
Armina Hotel

ARMİNA HOTEL ÇIRALI

Connect with us:
facebook